LEGISLATIVA A HISTORIE
Co je Institut pro regulaci hazardních her
Věděli jste, že v budoucnu můžete být zcela vyloučeni z online hraní? Algoritmus, který vzniká mimo jiné pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her, bude vyhodnocovat chování hráčů a upozorňovat na jejich rizikové návyky. Více o regulaci hazardu a činnosti IPRH si přečtěte v článku.
Foto: Institut pro regulaci hazardních her
Co znamená zkratka IPRH
IPRH je zkratka pro název Institutu pro regulaci hazardních her. Jedná se o spolek se samosprávnou organizací s dobrovolnou účastí, který byl založen v roce 2018. Členy jsou provozovatelé hazardních her, osoby Ministerstvem financí pověřené k odbornému posuzování a osvědčování a další partnerské a hráčské asociace.
Důvod vzniku IPRH? Regulace hazardu
Před začátkem účinnosti zákona o hazardních hrách byla Česká republika nazývána "kasinem v srdci Evropy". Počty hracích přístrojů na osobu dosahovaly až desetinásobku průměru v západní Evropě. I díky tomu dosahoval počet závislých na hazardu až 100 000 osob.
V současné době stát reguluje hazard několika způsoby. Ty nejviditelnější jsou například:
- Redukce počtu heren a automatů a jejich nižší dostupnost - každá herna musí mít nejméně 15 herních pozic, zjednodušeně řečeno, nemůžete si zahrát automaty při večeři v restauraci či u piva
- Regulace prostřednictvím obecně závazných vyhlášek obcí - obce mohou udělit celoplošný zákaz hazardu na jejich území nebo jen vymezit místa, kde je hazard možné provozovat
- Jasná pravidla online hazardu - jen s povolením MF, blokace nelegálních heren, řádně odvádějící daně a respektující adiktologické brzdy
- Adiktologické brzdy - registrace hráčů, omezení reklamy, povinné přestávky, nastavení limitů hry či zákaz podávání nápojů a cigaret ke hře zdarma
Aktuální seznam členů IPRH | ||
|
|
|
Projekt Zodpovědné hraní
Podpořit prevenci a zabránit vzniku rizikového hráčství je stěžejní cíl projektu Zodpovědné hraní. Vznikl pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her a sdružuje hlavní společnosti působící v oblasti hazardu v republice. Pokrývá tak 95% legálního trhu.
Novinkou také má být vytvoření softwaru, který na základě algoritmu včas hráče upozorní, že ztrácí nad svým hraním kontrolu. Software by měl být funkční zhruba za rok.
Ten bude rizikové hráče na základě jejich chování upozorňovat emailem. Nejprve "přátelsky" a později s nabídkou odborné psychologické pomoci. Plánuje se, že v krajním případě, pokud by předešlé způsoby dostatečně nepomohly, by hráč mohl být ze hry zcela vyloučen. Takhle tvrdý trest ale ještě nemá podporu v zákoně a bude potřeba novelizace. Ministerstvo ve spolupráci s provozovateli hazardu na ní již pracují.
Provozování hazardních her v ČR
1. ledna 2017 vstoupil v účinnost zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, který upravil hazardní hry, podmínky k jejich provozování a působnost správních orgánů v oblasti provozování hazardních her. Nahradil tak zastaralou právní úpravu obsaženou v zákoně o loteriích a komplexně tak upravil provozování hazardních her.
Souhrnná právní úprava hazardního práva se skládá:
- ze zákona o hazardních hrách
- zákona o dani z hazardních her a podzákonných předpisů
- vyhlášce o náležitostech výstupních dokumentů, technické vyhlášky, reportingové vyhlášky
Podle Ministerstva financí měly nově schválené zákony za cíl, kromě náhrady za zcela nevyhovující zákon o loteriích, přinést důslednou ochranu sázejících a jejich okolí před negativními dopady hazardního hraní a rozšířeného jevu patologického hráčství mezi sázejícími.
Současně také bylo umožněno otevření českého trhu hazardních her pro provozovatele se sídlem v členském státě EU, což v době platnosti loterijního zákona možné nebylo. Dalšími přínosy mělo být zpřísnění státního dozoru, regulace nelegálních provozovatelů hazardních her na internetu a řádné zdanění hazardu. Zákon také umožňuje státu blokaci nepovolených internetových her a kasin přímo u českých poskytovatelů internetu.
Seznam nepovolených internetových her
Je seznam domén, které jsou poskytovatelé povinni blokovat. Vyplývá ze zákona o hazardních hrách. Ministerstvo financí ve spolupráci s Celní správou České republiky, pod kterou agenda hazardu spadá, neustále monitorují situaci na českém internetu a aktualizují seznam na svých internetových stránkách, který jsou nuceni provideři sledovat a do 15 dnů blokovat. Seznam je k nalezení na webových stránkách Ministerstva financí.
Kontaktní informace institutu pro regulaci hazardních her | ||
Adresa: | Telefon: | E-mail: |
Institut pro regulaci hazardních her z.s. Opletalova 921/6 Praha - Nové město | 110 00 | +420 724 510 521 | institut@iprh.cz |
Seznam legálních provozovatelů
Stejně jak existuje seznam nepovolených internetových her, tak je na internetu k dispozici seznam těch legálních. Pokud máte chuť se pobavit v některém z online casin, tak využijte jednoho z legálních provozovatelů na našem trhu. Výhodou hry u těchto provozovatelů je také možnost získat zajímavé bonusy do hry.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co je Rejstřík vyloučených osob z hraní hazardních her v ČR
Zjistěte, jakým způsobem funguje rejstřík vyloučených osob, ❌ které se v České republice nemohou účastnit hazardních her.
Loterijní zákon – hazardní legislativa AKTUÁLNĚ
1. ledna 2017 vstoupil v platnost Zákon o hazardních hrách📚. Co legislativa přinesla a jaká je aktuální situace okolo sázkových kanceláří,...