LEGISLATIVA A HISTORIE
Hazard, alkohol, tabák a drogy - srovnání škodlivosti
Jak je na tom hazard se svou škodlivostí ve srovnání s alkoholem, tabákem a dalšími lidskými "neřestmi"? Podívejte se na srovnání všech dostupných informací.
Foto: Pixabay
Alkohol, kouření, hazardní hry a drogy jsou nejčastější “neřesti”, se kterými se u nás setkáme. U všech existuje jisté riziko nadužívání, které může vést k finančním i zdravotním problémům a případně i k závislosti. Touto problematikou se zabývá Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS), které je součástí odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky. NMS vydává výroční zprávy jak o stavu ve věcech drog (kam spadá i tabák a alkohol), tak o stavu hazardního hraní.
Rizikové užívání alkoholu a hazardních her
Podívejme se, jak si vede alkohol ve srovnání s hazardním hraním. Poslední výroční zprávy vydalo NMS v roce 2019 a zpracovává v nich data získaná v roce 2018, z těchto zpráv zde budeme vycházet (www.drogy-info.cz/publikace/vyrocni-zpravy/).
Podle výzkumu provedeného v roce 2018 užívalo alkohol denně nebo téměř denně celkem 7,8% populace. Časté pití nadměrných dávek alkoholu uvedlo 13,7 % dotázaných. V obecné populaci (věk 15+) se odhaduje počet osob konzumující alkohol rizikově na 7,3%, přibližně to je 700 tisíc osob. Odhad počtu osob konzumující alkohol škodlivě je 8,1% a jedná se asi o 800 tisíc osob.
Dále podle výzkumu hrálo v roce 2018 některou hazardní hru 39,8% osob, přičemž po vyloučení loterií to bylo 11,8% osob. V obecné populaci (věk 15+) se odhaduje počet rizikových hráčů na 1,1%, což je přibližně 100 tisíc osob. Odhad počtu osob hrajících škodlivě je 0,7% populace, to je asi 60 tisíc osob.
Jak je na první pohled vidět, podle těchto čísel má česká populace mnohem větší problém s nadměrným pitím alkoholu než s nadměrným hraním hazardních her.
Alkohol a hazard v obecné populaci ČR ve věku 15+ let | |||
Neužívá či bez rizika | Rizikové užívání | Škodlivé užívání | |
Alkohol | 84,6% | 7,3% | 8,1% |
Hazard | 98,2% | 1,1% | 0,7% |
Společenské náklady na alkohol, tabák, drogy a hazard
Výroční zpráva NMS cituje také několik studií, které se zabývaly vyčíslením společenských nákladů na nadměrnou konzumaci alkoholu, tabáku, drog a na hazardní hraní. Tyto studie často používají rozdílnou metodiku a pochází z různých časových období (2007 - 2016), takže srovnání není zcela přesné. Většina studií odhaduje hmotné náklady a to jak přímé (například výdaje na léčbu nebo hmotné škody způsobené pod vlivem), tak nepřímé (například snížená pracovní produktivita uživatele). Více ke zmíněným studiím lze nalézt ve výročních zprávách NMS.
Roční hmotné společenské náklady v miliardách Kč:
- Alkohol: 16 mld. Kč (2007) až 56 mld. Kč (2016)
- Tabák: 33 mld. Kč (2007)
- Nelegální drogy: 6,7 mld. Kč (2007)
- Hazardní hraní: 3,5 mld. Kč až 4,7 mld. Kč (2012)
Počty hospitalizovaných uživatelů
Výroční zprávy NMS uvádí počty osob hospitalizovaných z důvodů detoxifikace. V případě alkoholu a drog tedy nejsou započítány hospitalizace z důvodu úrazu pod vlivem drogy, způsobené dopravní nehody a podobně. Údaje o alkoholu, tabáku a drogách jsou z roku 2018, údaje o hazardních hrách za rok 2018 nejsou dosud známé a byly proto použity údaje za rok 2017.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaký je rozdíl mezi hernou a kasinem
Jaký je z pohledu Hazardního zákona rozdíl mezi hernou a kasinem? Co mají oba typy herního prostoru společného a v čem se naopak liší?
Jak probíhá léčba gamblerství u patologických hráčů
Jak poznat příznaky patologického hráčství? Kam se obrátit o odbornou pomoc? Pokud hledáte odpověď na tyto otázky, jste tady správně.
Jak předejít patologickému hráčství (gamblerství)
Gambling neboli patologické hráčství může ohrozit nejen samotné hráče, ale i jejich blízké. Určitě je tedy vhodné znát možné nástrahy a úskalí...