LEGISLATIVA A HISTORIE
Nintendo, Sony a Microsoft omezují lootboxy
Minulý týden Asociace zábavných her ESA (Entertainment Software Association) oznámila, že tři největší producenti her na konzole – Nintendo, Sony a Microsoft, budou požadovat po vývojářích her, aby zveřejnili „relativní vzácnost nebo pravděpodobnost“ položek v placených lootboxech. Organizace ESA, která se zabývá prosazováním a lobováním v odvětví videoher, tvrdí, že mnoho jejích členů tomuto požadavku vyhoví do konce příštího roku.
Foto: Pixabay
Co je to lootbox
Lootboxy se ve formě různých truhel či beden objevují ve velké většině dnešních her a ukrývají v sobě malé překvapení pro hráče ve formě různých vylepšení do hry. Často obsahují vylepšení oblečení, různé skiny na zbraně, atd. Lootboxy jsou doménou především her v mobilu, ale v poslední době se objevují i v těch nejlepších hrách na konzolích, ale i PC. A dost možná se lootboxů brzy dočkáme i v GTA V. Lootboxy hráči často získávají zdarma, za svou aktivitu, případně nasbírané mince za splnění různých úkolů.
Proč jsou lootboxy problematické
V poslední době se ve velké většině her začínají lootboxy velmi rozšiřovat a nejvážnějším problém je to, že si je můžete koupit za peníze. Navíc v lootboxech často už jen nenajdete maličkosti, které vylepšují hry, ale často v nich jsou nové a lepší zbraně, schopnosti pro hlavního hrdinu či kouzelné předměty. A tyto lootboxy se začínají pravidelně objevovat už i v A hrách a to dokonce takovým způsobem, že se bez nich ve hře neposunete. Vy tedy zaplatíte několik tisíc korun za hru a pak následně musíte získávat lootboxy, abyste se ve hře posouvali dál. Jednou z takových áčkových her je například Star Wars Battlefront II. A i z tohoto důvodu lootboxy ve hrách zkoumá Ministerstvo financí.
Lootboxy jako hazard
Lootboxy se stávají hazardem ve chvíli, kdy si chcete hru vylepšit a lootboxy v ní můžete nakupovat za peníze. Pak se totiž snadno může stát, že utrácíte peníze a čekáte na vytoužený předmět, zbraň či dovednost a ona stále nepřichází a nepřichází. A vy proste nevíte, jak „vzácný“ je váš vytoužený předmět. Připočteme-li k tomu to, že hry hrají často mladiství, tak jsou obavy Asociace zábavných her ESA, že by se z obyčejných her mohli zdát hazardní hry oprávněné. Je tedy opravdu logické, že ESA chce, aby společnosti alespoň zveřejňovali, jaká je pravděpodobnost, že vytoužený předmět získáte.
Přehled členů ESA, kteří již pravděpodobnost lootboxů uvádějí
Existuje mnoho společností, které již dnes postupují v souladu návrhu ESA. Kromě zmíněných tří gigantů - Nintendo, Sony a Microsoft, se jedná o tyto členy ESA:
- Activision Blizzard
- BANDAI NAMCO Entertainment
- Bethesda
- Bungie
- Electronic Arts
- Take-Two Interactive
- Ubisoft
- Warner Bros. Interactive Entertainment
- Wizards of the Coast
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.