LEGISLATIVA A HISTORIE
První zkušenosti s fungováním Rejstříku vyloučených osob
Po několika odkladech spustilo MF dne 20. prosince 2020 dlouho očekávaný rejstřík vyloučených osob. Jak vypadá RVO po téměř roce fungování si nastíníme v článku.
Foto: Pixabay
Co je to rejstřík vyloučených hráčů?
Rejstřík vyloučených osob z hraní hazardních her je jedním ze stěžejních bodů zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách z roku 2017. Jeho účelem je ochrana hráčů hazardních her, osob jim blízkých a v neposlední řadě celé společnosti před negativními vlivy neuváženého gamblingu.
Tento nástroj je laicky řečeno seznamem dvou skupin obyvatel. První skupinou jsou hráči kteří jsou označeni státem jako patologičtí gambleři. Druhou skupinou jsou pak lidé ve ztížené životní situaci, u kterých je účast na hazardní hře taktéž nežádoucí. Tito lidé jsou pak vyloučení z účasti na všech hazardních hrách.
Na tuto pomyslnou listinu či seznam se lze dostat několika způsoby. Prvním z nich je dobrovolné zapsání do rejstříku vyloučených osob z hraní hazardních her. Zapsání svého jména na rejstřík hazardních hráčů může učinit každá fyzická osoba. K tomu je zapotřebí vyplnit a odeslat formulář k tomu určený. V tuto chvíli je to nejlepší cesta jak se může patologický hráč ochránit před lákadly legálního hazardu. Druhý způsob iniciuje samotné ministerstvo financí. Ti v dnešní den zapisují skupiny obyvatel kteří splňují alespoň jednu z těchto podmínek.
- Pobírá dávky pomoci v hmotné nouzi (kromě mimořádné okamžité pomoci)
- Je starší 18 let a je s osobou v prvním bodě společně posuzována dle zákona o pomoci v hmotné nouzi nebo zákona o životním a existenčním minimu
- Bylo jí nařízeno omezení nebo povinnost zdržet se hazardních her, hraní na hracích přístrojích a sázek nebo léčení ze závislosti na hazardu dle trestního zákoníku
- Byl jí nařízen předběžný zákaz her a sázek a to podle zákona upravující trestní řízení
- Bylo vůči ní pravomocně rozhodnuto o úpadku
Historie rejstříku vyloučených osob
Rejstřík vyloučených osob z hraní hazardních her neměl při svém zrodu na růžích ustláno. Jeho ostrý provoz musel být několikrát odložen. Hlavním důvodem bylo příliš obecné zadání výběrového řízení pro dodavatele softwaru, který by zaštítil rejstřík vyloučených osob. Následkem toho, bylo ministerstvo zavaleno tisíci doplňujícími dotazy ohledně této veřejné zakázky. Zahlcení přerostlo v tak neúnosnou míru, že bylo ministerstvo financí nuceno výběrové řízení zrušit a vypsat nové. To zapříčinilo odložení funkčnosti tohoto registru.
Po těchto peripetiích ministerstvo financí ohlásilo zkušební provoz rejstříku od září 2020. Ostrý start byl pak naplánován na 20. 12. 2020. V tomto zkušebním období měli provozovatelé povinnost se technicky připravit na ostrý provoz registru vyloučených osob. Již od září měli hráči možnost se dobrovolně zapsat do registru. Avšak povinnost tento registr uplatňovat provozovatelům vznikla až 20. 12. 2020. V praxi to tedy vypadalo tak, že hráči kteří se předběžně zapsali do registru byli i přes to vpuštěni do provozoven casin a heren.
Od 20. 12. 2020 však registr funguje v ostrém provozu. Jak vypadá samotný registr po roce fungování a jaký má vliv na omezení negativních vlivů hazardu na společnost si řekneme v dalším odstavci.
Fungování a zkušenosti s rejstříkem vyloučených hráčů
Pro utvoření představí jak funguje rejstřík vyloučených osob z hraní hazardních her použijme univerzální jazyk, řeč čísel. K 1. 4. 2021 bylo do registru vepsáno 205 034 jmen. To v procentuálním vyjádření k dospělé populaci znamená, že 2,36% obyvatel, jsou zapsáni do tohoto rejstriku. Zní vám to jako velké číslo? Přihlédneme-li k tomu že původně měli být součástí registru i lidé proti nimž je vedena exekuce, kterých je v ČR v tuto chvíli 720 000 mohlo být toto číslo mnohonásobně vyšší.
Dalším nelibozvučným faktem je, že z celkové výše 205 034 vyloučených hráčů je na seznamu pouze 889 hráčů v registru dobrovolně. Tento fakt může být ukazatelem neadekvátní osvěty v oblasti zodpovědného hraní. Nedostatečně poučený hráč nerozpozná bod, kdy se ze zábavy stává patologické hraní s negativními dopady na jeho vlastní život a nedokáže tak učinit potřebná opatření proti této skutečnosti. Takové opatření poté za hráče provede až soud či ministerstvo financí. V takových případech je ale už mnohdy negativní vliv hazardu na společnost citelný. V takových případech tedy nemluvíme o prevenci ale o řešení následků situace, která by v optimálním případě vůbec nemusela vzniknout.
Neblahým vedlejším efektem registru může být také prudký nárůst nelegálních provozovatelů hazardu v uplynulém a letošním roce. Tady jsme ale opatrní v označení jako viníka právě registr. Do tohoto narůstajícího trendu se jistojistě promítla také vládní opatření, kdy byli z důvodu coronavirové krize v některých obdobích herny a casina uzavřeny. Hazardní hráči tak ve větší míře hledali způsoby jak se účastnit hazardních her mimo rámec legálních provozovatelů hazardu. Faktem však zůstává, že tendence vyloučených osob z hazardního hraní vyhledávat alternativní cesty k hazardu jsou patrné. Takovou cestou nemusí být jen nelegální provozovatel. Další možnou alternativou pro tyto osoby může být hra v zahraničí. Lákavou destinací je pro Čechy zejména Slovensko, kde je bohužel tento zákon na hráče krátký. Jediným omezením tak mohou být pouze současné podmínky pro vstup na území SR.
Co je ale tou nejpodstatnější pozitivní zprávou po roce fungování rejstříku vyloučených osob z hraní hazardních her? Funguje. Do ostrého režimu se dostal bez větších kolapsů či hlášených výpadků. Nebyli evidované ani chybné záznamy v registru. Samotný chod registru tedy probíhá tak jak má, a to hodnotíme kladně. Je však rejstřík vyloučených osob z hraní hazardních her v tomto stavu produktem který, naplňuje svůj potenciál na 100 %? To nikoliv. Rejstřík čeká dlouhá cesta k dokonalosti. Jaké změny ho čekají v době blízké budoucnosti vám blíže nastíníme.
Budoucnost rejstříku vyloučených hráčů
Jak jsme již zmiňovali, ani po téměř roce účinnosti rejstříku vyloučených osob z hraní hazardních her není jeho stav finálním. Mnoho slíbených částí registru chybí. A jistě i samotný rok provozu odhalil slabá i silná místa rejstříku. Tyto informace bude MF následně reflektovat v budoucím vývoji rejstříku vyloučených hráčů.
Jaké změny v rejstříku vyloučených osob z hraní hazardních her jsou již známy?
Mnoho jich není. Tu první se dočtete ve Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice z roku 2020. Jedná se o slíbené začlenění další skupiny obyvatel do registru, a to osoby za které bude stát platit náhradní výživné. Jinými slovy se jedná o tzv. neplatiče alimentů. Tato změna je naplánovaná na červenec 2022.
Další slíbenou a mnohokrát omílanou změnou je zařazení do registru fyzické osoby v exekuci. To v tuto chvíli není možné, kvůli absenci kompletního registru dlužníků v exekuci. V této věci ministryně financí Alena Schillerová slíbila co nejrychlejší nápravu. Jestli se to však stane realitou je otázka. Budeme věřit že ano.
Rok je sice dlouhá doba, na utvoření komplexnějších statistik to však nestačí. Bude velice zajímavé sledovat vývoj budoucího dopadu registru na odvětví hazardních her v čase. Sledujte náš web kde vám přinášíme veškeré novinky ze světa hazardu.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Loterijní zákon – hazardní legislativa AKTUÁLNĚ
1. ledna 2017 vstoupil v platnost Zákon o hazardních hrách📚. Co legislativa přinesla a jaká je aktuální situace okolo sázkových kanceláří,...
Regulace hazardu a hraní v ČR
Jak zákon o hazardu a místní samosprávy regulují česká online i kamenná kasina a herny. V jakých městech ještě kasina fungují a kde jsou...
Losování Sportky od společnosti Sazka
Sportka je tradiční a nejoblíbenější loterijní hrou v České republice. Kdy a jak probíhá slosování a co mohou hráči vyhrát?