LEGISLATIVA A HISTORIE
Týden zodpovědného hraní přinese osvětu i pomoc
Vzdělávání široké veřejnosti i pomoc těm, kteří cítí, že se jejich hraní vymyká kontrole. Týden zodpovědného hraní přinese mezi 22. a 28. listopadem řadu užitečných informací a tipů, jak se hraním skutečně jen bavit.
Foto: Zodpovednehrani.cz
Institut pro regulaci hazardních her spouští Týden zodpovědného hraní
Ukázat, že hraní je při dodržování určitých zásad zábava jako každá jiná. To je cílem Týdne zodpovědného hraní, který organizuje Institut pro regulaci hazardních her v rámci projektu Zodpovědné hraní. Týden zodpovědného hraní startuje 22. listopadu a jak jeho název napovídá, tak potrvá sedm dní do 28. listopadu.
Jeho součástí bude rozsáhlá informační kampaň, jak hrát zodpovědně a brát hraní jako opravdovou zábavu. V televizi poběží reklamní spoty a najdete je i na webových stránkách projektu Zodpovědné hraní. Stejně tak informace o zodpovědné zábavě najdete na sociálních sítích nebo přímo na pobočkách jednotlivých partnerů.
Zmiňovanými partnery jsou třeba Fortuna, Tipsport, Chance nebo Sazka. Tedy ti největší a nejznámější hráči na poli českého herního průmyslu. Všichni se spojili, aby podpořili iniciativu, která bude sahat daleko za Týden zodpovědného hraní. Uvědomují si totiž, že osvěta veřejnosti a pomoc těm, kteří mají s hraním potíže, není otázkou jednotýdenní kampaně. Jde o běh na dlouhou trať.
Týden zodpovědného hraní otevře diskusi odborníků i veřejnosti
Celá akce nemá být jen reklamní kampaní. Jejím účelem je také otevřít diskusi o zodpovědném hraní, k čemuž poslouží několik webinářů.
- Úterý 23. listopadu od 10:00: webinář na téma Debata o současné regulaci hazardních her v České republice, který bude možné zhlédnout online na webu ČTK
- Čtvrtek 25. listopadu od 10:00: webinář na téma Je skutečně hazard současným společenským problémem? A je každý hráč hned gamblerem? I tento webinář bude probíhat online na webu ČTK
Úterního webináře se zúčastní třeba Stanislav Kouba z Ministerstva financí nebo Viktor Mravčík, který je ředitelem výzkumu organizace Spojené ruce. Hovořit se bude o nelegálním hazardu, regulaci a samoregulaci, jak rozpoznat případné rizikové hráče i o tom, jak k regulaci hraní přistupuje stát.
Ve čtvrtek pak dostane prostor František Trantina, který se sám z patologického hráčství několikrát léčil a během toho se rozhodl vystudovat adiktologii a začít pomáhat ostatním. Vystoupí i psychoterapeut Lukáš Franz nebo hráči s dlouholetými zkušenostmi. Tento webinář se zaměří na to, jak společnost vnímá hazard, na hlavní zásady zodpovědného hraní nebo na to, jak fungují regulační a samoregulační nástroje.
Cílem Týdne zodpovědného hraní je také pomoc rizikovým hráčům
Podle výzkumu Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti patří do kategorie rizikových hráčů asi 3 % osob. Jde tedy o lidi, jejichž hraní už přestává být pouhou zábavou, ale může negativně ovlivňovat je samotné a jejich rodiny. Pro tyto lidi, případně právě pro jejich blízké, bude v Týdnu zodpovědného hraní několik možností, jak se poradit s odborníky.
Připraveny budou help linky i dny otevřených dveří ve specializovaných centrech. Jedním takovým bude i Prevent 99 v Českých Budějovicích. Prevent 99 bude od úterý 23. až do čtvrtka 25. listopadu odpovídat na online dotazy. Ve čtvrtek mezi 11:00 a 16:00 bude k dispozici jejich poradna i pro klienty bez objednání.
Své dveře zájemcům otevře také organizace Podané ruce, a to v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji. To vše navíc bez předchozí domluvy nebo rezervace. Celý týden pak bude k dispozici live chat na portálu Naberte kurz, kde budou odpovídat pracovníci a odborníci z jednotlivých krajů.
Jde tak o další podporu sítě pomoci, kterou Institut pro regulaci hazardních her buduje na webu www.zodpovednehrani.cz.
Týdnu zodpovědného hraní vévodí heslo: Hraj se sebou fér
Jak už bylo zmíněno, tak celou akci Týdne zodpovědného hraní doprovodí televizní spoty a reklama na internetu i v kamenných pobočkách partnerů. Prim přitom bude hrát heslo Hraj se sebou fér.
Jednotlivé reklamy upozorní na užitečnost herních limitů, nebezpečnost hraní na dluh nebo potřebu dávat si od hraní pauzy. Zásadní je každopádně přistupovat k sázení a hraní jako k zábavě. A neočekávat od ní výdělek.
1️⃣ Co je to Týden zodpovědného hraní?
Jde o akci, která má za cíl otevřít diskusi o zásadách zodpovědného hraní. Kromě vzdělávání veřejnosti o tom, jak hrát zodpovědně, nabídne i pomoc rizikovým hráčům.
2️⃣ Kdy se koná Týden zodpovědného hraní?
Týden zodpovědného hraní (TZH) se odehraje mezi 22. a 28. listopadem. Informování o zodpovědné zábavě ale bude pokračovat i po skončení TZH.
3️⃣ Kdo pořádá Týden zodpovědného hraní?
Akci Týden zodpovědného hraní pořádá Institut pro regulaci hazardních her v rámci projektu Zodpovědné hraní.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak a kde ohlásit nelegálního provozovatele hazardu
Dozor nad hazardními hrami u nás provádí Ministerstvo financí ČR ve spolupráci s Celní správou s ČR ⛔ Podívejte se, jak je kontaktovat ohledně...
První zkušenosti s fungováním Rejstříku vyloučených osob
Po několika odkladech spustilo MF dne 20. prosince 2020 dlouho očekávaný rejstřík vyloučených osob. Jak vypadá RVO po téměř roce fungování si...
Co je to závislost na hazardu a jaké jsou příznaky
Pokud hrajeme s rozumem, není na hraní není nic špatného. Jak ale vypadá skutečná závislost a jaké jsou její příznaky?