LEGISLATIVA A HISTORIE
Jak pomoci blízkým se závislostí na hazardu
Foto: Pixabay
Léčba závislosti – můj blízký je závislý na hazardu
„Napřed se tváří, že se nic neděje… Posléze přestává komunikovat, nedbá na svoji životosprávu a opomíjí základní návyky – příkladem osobní hygienu… Opět se ukázalo, že mi lže… Začínám se obávat, že má dluhy…“
Podobné myšlenky má v Česku spousta matek i otců, jejichž blízký se stal závislým na hazardních hrách. Sem spadají nejen hrací automaty, ale i kurzové sázení, karetní hry o peníze, stírací losy nebo tiketové loterie.
Podle celé řady průzkumů patří mezi nejohroženější část populace lidé ve věku 15-24 let, přičemž nejvíce gamblerů zastupují muži ve věku 35-44 let. U těchto lidí se objevuje chronická touha po opakovaném hraní, která často představuje jediný zdroj uspokojení.
Zde si přečtěte o bezpečném hraní a herních limitech.
Syn gambler, přítel sází, manžel hraje automaty – jak pomoci
Mezi patologickými hráči existuje domněnka, že své peníze jednou vyhrají zpět. Své kroky se snaží racionalizovat. V jejich očích není možné, aby pořád prohrávali. Jenže výherní automaty nejsou cestou k dlouhodobému výdělku. Ačkoli může mít jedinec párkrát štěstí, čím déle stráví hraním technických her, tím více na nich statisticky prohraje.
📌 Nejčastější typy patologických hráčů
- Závislost na hracích automatech
- Sázkaři na sportovní výsledky
- Neúnavní hráči rulety nebo blackjacku
- Chroničtí stírači výherních losů
Ani tolik nezáleží na typu hry, na jejíž účasti si člověk vypěstuje patologickou závislost. Jakmile do tohoto problému spadne, jeho potíže se začnou nabalovat jako sněhová koule. Co tedy můžeme dělat v pozici blízkého člověka?
Patologické hráčství – manžel je závislý na automatech
Asi nikoho nepřekvapí, že pro vyřešení problémů je nezbytná komunikace. Avšak, musí být správně aplikována. Nesnažte se svému blízkému vyčítat jeho závislost. Pouze se postaví do obranné pozice a začne svůj problém ospravedlňovat. Vy máte být přece jeho opora.
- Promluvte si se svým blízkým o problému se vším porozuměním.
- Naslouchejte mu a snažte se jej pochopit.
- Nabídněte mu svůj čas a pomoc k řešení jeho závislosti.
- Navrhněte nové způsoby, co s časem, který běžně blízký trávil účastí na hazardní hře.
- Začněte společně dohlížet nad rodinnými financemi.
Pokud si s problémy svého blízkého již nevíte rady, bude nejlepší obrátit se na odborníky. Kontaktujte Národní linku pro odvykání hraní a promluvte si s adiktology o možném řešení. Čím dříve se ozvete, tím dříve se uleví i Vám samotným.
Bezplatná telefonní linka: | 800 35 00 00 |
Email: | poradte@chciodvykat.cz |
Kontaktní hodiny: | Pondělí - Pátek od 10-18 hodin |
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Léčba závislosti na hazardu svépomocí
Jak postupovat při příznacích patologické závislosti na hraní? Jak se vyhnout psychiatrické léčebně či docházkám za lékaři a pomoci si sám.
Zásady zodpovědného hraní v online casinu
Hraní v online casinu je pro naprostou většinu lidí zábava. Přesto je nesmírně důležité hrát zodpovědně a dodržovat pravidla zodpovědného hraní.
Co je Institut pro regulaci hazardních her
V tomto článku se dozvíte nejen informace o tom co se skrývá za zkratkou IPRH, ale také plány týkající se regulace hazardu v ČR.